Zbožňoval ich Eugen Suchoň, fanúšikom bol T. G. Masaryk. Dnes sú v ich radoch aj Levičania

Spevácky zbor slovenských učiteľov má 100 rokov. Vznikol 3. marca 1921.

Pred sto rokmi, 3. marca 1921, vznikol Spevácky zbor slovenských učiteľov. Domov si zbor vybudoval z vlastných zdrojov v Trenčianskych Tepliciach v roku 1933.

Zbor, v ktorom pôsobili stovky učiteľov, študentov aj nepedagogických zamestnancov školstva z celého Slovenska, v ktorom spievalo a aj v súčasnosti spieva mnoho levických učiteľov a nadšencov zborového spevu, v ktorom napr. 20 rokov spieval aj dnes 92-ročný učiteľ Viktor Šimonovič. Momentálne v zbore ešte spieva Stanislav Titurus, učiteľ, ktorý dlhé roky učil na Cirkevnej ZŠ v Leviciach, Peter Benček zo Spojenej školy internátnej Levice, Martin Paukovič zo Strednej odbornej školy služieb, Sv. Michala 36, Levice, Karol Fabian z Hronských Kľačian.Vypnúť reklamuČlánok pokračuje pod video reklamou

Prvým verejným vystúpením zboru bol koncert v Novom Meste nad Váhom pod vedením Miloša Ruppeldta. V ďalšom období sa vystriedali pri zbore dirigenti – profesori Ján Strelec, Ján Valach, Juraj Haluzický, Peter Hradil a Štefan Sedlický.

Za 100 rokov svojej nepretržitej činnosti (obmedzene fungoval aj počas 2. svetovej vojny), reprezentoval našu vlasť stovkami koncertov doma i v zahraničí, odkiaľ sa vždy vracal s významnými oceneniami. Azda najväčší úspech zaznamenal v roku 2014 na 8. Olympiáde zborového spevu v lotyšskej Rige, kde v mužskej kategórii získal zlatú olympijskú medailu.

V roku 2019 v Bratislave na medzinárodnej súťaži Slovakia cantat získal SZSU cenu absolútneho víťaza vo všetkých kategóriách a zabezpečil si tak pozvánku na nasledujúcu olympiádu v belgických Antverpách.

Translate »