Slávnostný koncert k 30. výročiu vzniku SR vo viedenskej Hofburgkapelle

zdroj: Slovenský inštitút

Tradičný novoročný koncert v nádherných historických priestoroch Hofburgkapelle, ktorým slovenské veľvyslanectvo a kultúrny inštitút vo Viedni každý rok otvárajú kultúrnu sezónu, sa tentoraz niesol v znamení osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Rakúske publikum malo možnosť si priamo v areáli viedenského Hofburgu 24. januára 2023 vychutnať koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov. Majestátne hymnické piesne, v rámci ktorých zazneli aj diela významných slovenských skladateľov Jána Levoslava Bellu, Mikuláša Moyzesa, Eugena Suchoňa a Ondreja Francisciho boli vhodnou kulisou pre toto významné podujatie. Na úvod podujatia bola slávnostná čaša vína.

Hlavný prejav pred vyše dvesto hosťami v Hofburgkapelle mal slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Mišík. Vo svojom príhovore poukázal na významné míľniky a udalosti minulých rokov a zhrnul úspechy troch dekád Slovenska a slovenskej diplomacie.

Spevácky zbor slovenských učiteľov oslávil v roku 2021 jubilejné 100. výročie svojho vzniku. Ako prítomných informoval riaditeľ Slovenského inštitútu Igor Skoček, už vtedy bola snaha predstaviť ho vo Viedni, zamedzila tomu pandémia. Podujatie moderoval známy muzikológ a dlhoročný člen zboru profesor Ján Schultz.

Spevácky zbor slovenských učiteľov vznikol v Trenčíne v roku 1921 ako reprezentačný mužský zbor pre učiteľov z celého Slovenska. Zakladateľ, prof. Miloš Ruppeldt, bol jedným z najvýznamnejších dirigentov na Slovensku. Zbor pravidelne s veľkými úspechmi reprezentuje Slovensko na medzinárodných súťažiach pod vedením dirigenta prof. Štefana Sedlického, ktorý zbor prevzal v roku 2002 od svojho pedagóga prof. Hradila.

Translate »