SZSU vo Švajčiarsku a Francúzsku 

V dňoch 18. – 23. augusta 2022 sme úspešne absolvovali koncertný zájazd vo Švajčiarsku a Francúzsku.

Po celonočnej takmer trinásťhodinovej ceste autobusom z Bratislavy bolo našou prvou zastávkou nádherné francúzske stredoveké vinárske mestečko RIQUEWIHR, so zachovanou pôvodnou architektúrou, ktoré je súčasťou známej Alsaskej vínnej cesty a je tiež preslávené výrobou bieleho vína, najmä odrody Rizling rýnsky. Po prechádzke v jeho starobylých uličkách sme okoloidúcim turistom zaspievali niekoľko veselých piesní z nášho folklórneho repertoáru.

Naše prvé oficiálne koncertné vystúpenie sa uskutočnilo v piatok 19. augusta 2022, v malebnom meste COLMAR, považovanom za najkrajšie mesto francúzskeho regiónu Alsasko. V gotickej Katedrále svätého Martina z 13. storočia sme najskôr spievali počas slávenia svätej omše, po ktorej sme sa publiku predstavili aj s naším koncertným programom.

V sobotu 20. augusta 2022 sa v najväčšom švajčiarskom meste ZÜRICH uskutočnil druhý koncert SZSU. V Kostole Panny Márie (Liebfrauenkirche) postavenom v novobyzantskom slohu, sa zbor svojím spevom predstavil počas slávenia švajčiarsko-slovenskej svätej omše a po jej skončení aj samostatným koncertom.

Vyvrcholením celého koncertného zájazdu SZSU bolo naše tretie koncertné vystúpenie v nedeľu 21. augusta 2022. Vo švajčiarskom meste BAZILEJ sme strávili výnimočný a krásny deň so slovenskými rodákmi žijúcimi v tejto krajine, pre ktorých sme spievali v Kostole Všetkých svätých počas svätej omše, slávenej v troch jazykoch (nemecky, poľsky a slovensky). Následný samostatný koncertný program zboru bol venovaný spomienke na 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy a následnej emigrácie mnohých Slovákov do Švajčiarska. Ide pre nich o veľmi významný pamätný deň vďaky Švajčiarom za ich prijatie a možnosť vytvoriť si v cudzej krajine druhý domov. Svätú omšu aj koncert SZSU poctil svojou prítomnosťou slovenský veľvyslanec vo Švajčiarsku, jeho Excelencia Alexander MICOVČIN s rodinou.

Na spiatočnej ceste sme sa v pondelok 22. augusta 2022 zastavili aj v neoficiálnom hlavnom meste Švajčiarska (BERN), kde nás v priestoroch slovenskej ambasády veľmi milo a vrúcne prijal slovenský veľvyslanec so svojimi spolupracovníkmi, ktorý SZSU poďakoval za nezabudnuteľný zážitok z nedeľnej svätej omše a následného koncertu, ako aj za úspešnú reprezentáciu Slovenska vo Švajčiarsku počas celého nášho pobytu v tejto krajine.

Sme veľmi radi, že sme mohli absolvovať tento zájazd, ktorý bol nielen o koncertoch a slovenskej kultúre, ale tiež o vrúcnych a príjemných stretnutiach s našimi rodákmi, ktorým sme aj prostredníctvom nášho spevu symbolicky priniesli do „cudzieho sveta“ malý kus ich domoviny.

Veľké poďakovanie patrí aj spoluorganizátorom tohto zájazdu, ktorí nám ho veľkou mierou pomohli zorganizovať a spropagovať – pánovi Mariánovi MUŠKOVI a jeho synovi Michalovi MUŠKOVI. Rovnako tak patrí naša veľká vďaka aj pánovi profesorovi Jozefovi SOPKOVI, rodákovi so Slovenska, ktorý však od roku 1968 žije vo Švajčiarsku. Na jeho vrúcne prijatie zboru v Bazileji a jeho starostlivosť o nás budeme ešte veľmi dlho spomínať! 

V neposlednom rade ďakujeme vedeniu Domova Speváckeho zboru slovenských učiteľov a našim sponzorom – firmám Matador Group a Avecan, za finančnú podporu, bez ktorej by sa tento koncertný zájazd nemohol uskutočniť.

Translate »