Tvorili preň aj skladateľské esá: Spevácky zbor učiteľov oslavuje 100 rokov

Súčasnosť: Umelecké teleso za 100 rokov existencie získalo mnoho významných ocenení, aktuálne má vyše 50 členov.

Hudba je pre nich srdcovou záležitosťou. Spevácky zbor slovenských učiteľov v týchto dňoch oslávil 100 rokov od svojho vzniku. Jeho členovia oslávili okrúhle narodeniny hudobného telesa pamätnou striebornou mincou a aj poštovou známkou.

NBS chystá na dnešný deň vydanie mince k okrúhlemu výročiu.

Petra Benčeka (47) z Levíc priviedol do oceňovaného umeleckého telesa Stanislav Titurus (72), ktorý v ňom odspieval neuveriteľných 50 rokov. Ako si spomínajú na svoje začiatky a aké okamihy boli pre nich zlomovými?

Stanislav Titurus priviedol do zboru Petra Benčeka (na foto) pred 15 rokmi.

Zbor vznikol 3. 3. 1921, prežil druhú svetovú vojnu, časy socializmu a úspešne funguje až dodnes. Za ten čas získal mnohé významné ocenenia a priamo pre zbor tvorilo viacero legendárnych skladateľov – medzi inými aj Mikuláš Schneider Trnavský, Ján Cikker či Eugen Suchoň.V roku 1932 dokonca v Topoľčiankach navštívil zbor aj prvý prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk. V súčasnosti má 55 členov vo veku od 20 až do 73 rokov. Peter Benček (47) nastúpil do zboru pred 15 rokmi.

Stanislav Titurus (na foto) priviedol do zboru Petra Benčeka pred 15 rokmi.

„Oslovil ma Stanislav Titurus, s ktorým som spieval v malom miešanom učiteľskom zbore Domovina v Leviciach. SZSU znamená pre mňa veľmi veľa. Je to môj druhý domov, moja psychická vzpruha popri mojom náročnom povolaní špeciálneho pedagóga a komunálneho poslanca,“ spomína na začiatky dnes už aj tajomník zboru. Dodáva, že si milovaný koníček vyžaduje veľa fyzickej energie: „No ešte viac energie, z psychickej stránky, do seba dostávam.“

Hrozilo mu vylúčenie

Stanislav Titurus (72) vstúpil do SZSU v marci 1971, teda v týchto dňoch oslávi neuveriteľných 50 rokov svojho pôsobenia v ňom. „Pre svoje hlboké náboženské presvedčenie a pôvod v katolíckej rodine farského organistu mu najmä v časoch socializmu hrozilo nútené vylúčenie a nútená pauza v zbore. Musel zniesť a vystáť si mnoho kádrových pohovorov, výsluchov a podobne. No osud to zariadil tak, že ako vzorný učiteľ zemepisu a telesnej výchovy, s vynikajúcimi pracovnými výsledkami, v SZSU spievať mohol naďalej,“ rozrozpráva sa o svojom tútorovi Benček.

„Pred niekoľkými rokmi mu zdravotné problémy a úplná strata sluchu v pravom uchu taktiež skomplikovali účinkovanie v SZSU, no svojou húževnatosťou a nezlomnou snahou, doplnenou hudobnými znalosťami, vynikajúcim hudobným sluchom v zbore zotrval. Po oslave storočnice zboru v tomto roku sa chce so zborom rozlúčiť a odísť do zaslúženého speváckeho dôchodku,“ dodáva.

Spevácky zbor slovenských učiteľov

Vznikol v roku 1921 a jeho počiatok je spojený s menom dirigenta Miloša Ruppeldta. Skupinka vyše 20 učiteľov – podľa vzoru moravských a českých učiteľov – založila Spevácky zbor slovenských učiteľov. Cieľom bolo budiť národné povedomie na Slovensku a pozdvihnúť jeho kultúrnu úroveň, taktiež hudobne vzdelávať a kultúrne pôsobiť na stáročia utláčaný slovenský národ. Prvotná myšlienka sa nesie celým storočím pôsobenia zboru, aj keď časom sa ciele menili.

www.cas.sk

Translate »